Iori Yagami [The King of Fighters] / Biyografi

Iori Yagami [The King of Fighters] / Biyografi

Iori

Iori Yagami, SNK şirketi tarafından çıkarılan “The King of Fighters” seri dövüş oyununun baş karakterindendir.

Iori, Yasakani kabilesinden Yagami ailesinin en son ferdidir. Sırtında hilal işereti vardır ve ay’ı simgeler. Lanetli “Orochi” kanı taşıdığından elindeki alevin rengide mordur. Iori, cazz müzikten hoşlanan ve şarkı söylemeyi seven bir karakterdir. 

Antik çağlarda Yagami kabilesi ile Kusanagi kabilesi ezelden beri savaş içindedirler. Beklenmedik Orochi adlı sekiz başlı ejderha olan yaratık birden ortaya çıkmıştır. Amacı insan ırkını yok etmektir. İnsanlar korkup ejderhanın kendilerine dokunmaması için en güzel kızlarını kurban olarak vermek istemişlerdir. Bunu kabul eden Orochi her köyden 1 kız alarak 8’inci köye kadar gelmiştir. Ama burada işler istediği gibi gitmemiştir. Asırlardır kan davalı olan Yasakani ve Kusanagi artık güçlerinin birleştirmenin vaktinin geldiğini düşünüp aralarındaki savaşa son vermişlerdir. Ayrıca Kagura kabilesininde yardımını da alarak daha da güçlenmişlerdir.

Bu üçlü ittifak artık Orochi’ye başka bir kız kurban edilmemesi adına bütün güçlerini birleştirmiştir. Bunlardan birincisi Yasakani ailesi tarafından uygulanan “Neclace” adlı kolye gücünden yararlanıp, sekiz şarap bardağı tekniğini yaparak Orochi’nin sekiz başını etkisiz hale getirir. İkinci olarak Kusanagi ailesi  yılan öldürücü “Sword” tekniğini yaparak Orochi’nin etkisiz sekiz başını keser. Ve son olarak Üçüncü Kagura ailesi tarafından da ayna “Mirror” adlı tekniği kullanarak sekiz başlı Orochi’nin ruhunu hapsederek dağın tepesindeki kaleye kapatarak ebediyete mühürlemişlerdir. Kale artık Kagura ailesi tarafından korunacaktır. Diğer iki aile ise Yagami ve Kusanagi köylerine çekilmişlerdir. Ama barış çok uzun sürmemiştir. Kusanagi ailesinin ihaneti sonucunda aralarındaki düşmanlık tekrardan ortaya çıkmıştır.

Rugal Bernstein, The King of Fighters 94 adlı yeni bir turnuva düzenleyerek dünyanın heryerinden en iyi dövüşçüleri davet etmiştir. Ama beklenmedik şekilde son etapta Kyo Kusanagi’ye mağlup olmuştur. Kendisine bunu yediremeyen Rugal artık intikam duygusu içinde devam niteliği taşıyan bir başka turnuva daha düzenlemiştir. KOF 95 olarak hazırlanan turnuvaya Kyo’yu alt etmesi için onun kan davalısı olarak bildiği Iori’yi davet ederek hem turnuvaya renk katmak hemde intikamını almak istemiştir. Bu sebeple Iori Yagami’nin KOF serüveni de 95’le birlikte başlamış olur.

Sonuç olarak Iori Yagami, karizmatik şekli ve içindeki Orochi kanından dolayı şeytan gücü ve kombolarıyla bir çok rakibinden daha güçlüdür.