AKIŞ

Heihachi Mishima [Tekken] / Biyografi

Kurgusal bir karakter olan Heihachi Mishima, Tekken seri dövüş oyununun ana karakterlerinden olup serinin tümünde yer almıştır. Tekken serisinin yönetmeni Katsuhiro Harada, Heihachi için “çok insani bir karakter” olarak nitelemiştir. Aynı zamanda Heihachi karakterinin felsefesini ilginç bulduğunu ve serilerde “gizlenen kötülüğün mükemmel bir canlandırması” olarak belirtmiştir. Heihachi Mishima, karate stili ile kavga eder ve Tekken Güç Birliği’nin kurucusu ve aynı zamanda komutanıdır.

Heihachi, Mishima Zaibatsu şirketini kuran ünlü dövüş sanatçısı Jinpachi Mishima’nın tek oğludur. Çocukluk dönemlerinde Heihachi, babasının izinde mutlu bir yaşam geçiriyordu. İlerleyen zamanda Kazumi Hachijo ile yolları kesişir ve evlenirler. Kazuya adında bir oğulları olur. Hayatlarındaki bu mutluluk çokta uzun sürmedi. Kazuya beş yaşlarındayken Kazumi hastalanır. Tedavi görmek için ayrılması gerekir ve bu sebeple oğulları Kazuya’yı Heihachi’ye emanet eder. Kazumi’nin gördüğü tedavi iyi gelir ve hızlı bir şekilde iyileşir. Ama artık hiçbirşey eskisi gibi değildir.

Kazumi tedavi sürecinde kişiliği değişmiş şekilde geri döner. Kazumi bir akşam eğitim esnasında Heihachi’yi öldürmeye kalkışır. Heihachi, bunun üzerine biraz zor kullanarak neden kendisini öldürmeye kalkıştığını sorar. Bunun üzerine Kazumi bunca zaman gizlediği gerçeği anlatır. Bir Klan’a bağlı olduğunu ve bu bağlı olduğu Klan, gelecekte dünya egemenliğini alma girişimi içerisinde olmayı planlamıştır. Bu durum üzerine ileride kendilerine büyük bir tehdit olacağı düşünülerek Heihachi’nin öldürülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Klan, Heihachi’yi öldürme görevini de eşi olan Kazumi’ye verdiğini böylece öğrenmiş olur. Bunun üzerine Heihachi büyük üzüntü içerisine girer ve sonucunda sevdiği eşi Kazumi’yi öldürmek zorunda kalır.

Artık Heihachi hayatına bir yön vermeye karar verir ve Kazumi’yi öldürdüğü yıl babasının kurduğu Mishima Zaibatsu şirketinin kontrolünü eline alır. Heihachi’nin amacı, şirketi artık askeri güç olarak kullanıp, en yüksek teklif verenler için silah üretimi yapmak. Babası Jinpachi, bu durum karşısında çok öfkelenir fakat gücü oğlunu alt etmek için yetmez. Heihachi, o kadar çok acımasız olmuştur ki, babasının kendisine güç göstermesi üzerine hızla onu yakalar ve onu Mishima’nın bileşik Hon-Maru’nun altına hapseder ve açlıktan ölmeye bırakır.

Kazuma’yı öldürdükten sonra olup biteni soğukkanlılıkla oğlu Kazuya’ya anlatır. Anlatmasındaki amaç hem kafasında oluşan Kazuya’nın kendisinin oğlu olup olmadığıyla ilgili soru işareti oluşması hem de buna bağlı olarak bu durum karşısında nasıl bir tepki vereceğiydi. Kazuya, daha beş yaşında olması sebebiyle babasına karşılık verecek gücü bulamaz. Heihachi’nin aklına bir fikir gelir ve Kazuya’yı derin bir vadiye fırlatır. Heihachi’ye göre Kazuya’nın oğluysa kendisi gibi “Şeytan Geni” vardır. Buna göre attığı vadiye düşmeden ayakta kalabilir ve geri tırmanabilir düşüncesi oluşmuştu. Kazuya, bu denemeden babası gibi Şeytan Geni taşıdığından ölmeden kurtulur. Heihachi’nin, Kazuya’nın kendi oğlu olduğuyla ilgili kafasında artık hiçbir soru işareti kalmamış olur.

Heihachi, Kazuya’nın kafasında oluşan olumsuz psikolojiden kurtarmak ister. Fakat Kazuya bunu hiç unutmaz. Bir zaman sonra Çinli yetim Lee Chaolan’ı oğlu Kazuya’ya rakip olsun diye büyütür. Kazuya iyi bir dövüşçü olmak için yurtdışına gider. Geri döndüğünde babasının bir turnuva düzenlediğini görür ve hemen katılır. Turnuva’dan şampiyon olarak çıkan Kazuya, zamanında kendisine yaptığı aynı vadiden babası Heihachi’yi atar. Sonunda Zaibatsu şirketinin kontrolünü de eline alır. Heihachi, oğlunu yenmek için iyi bir hazırlık geçirir ve iki yıl sonra düzenlenen turnuvaya katılır. Heihachi, Kazuya’yı yener ve içindeki intikam ile yanardağın içine atarak oğlunu öldürür.

Tekrardan Mishima Zaibatsu şirketinin kontrolünü aldıktan sonra Heihachi, artık eylemleri sonuçta dünya barışına götüren seçkin bir ordu olan Tekken Güç Birliği’ni kurar. Heihachi, zorlu turnuvalarla birlikte hep bir mücadele içinde geçen hayatında oğlu Kazuya’nın tekrardan karşısına çıkması en büyük korkusu olur.

error: İçerik korunmaktadır !!