Zangief [Street Fighter] / Biyografi

Zangief [Street Fighter] / Biyografi

Zangief, 181 kg. ağırlığı ve 2.14 metre boyuyla Street Fighter seri dövüş oyununun en iri karakterlerinin başında yer almaktadır. Rusya’yı temsil etmektedir. Takma adı ise “Kırmızı Kasırga”dır. Karakterin doğmasına ışık tutan profesyonel güreşçi kafkas asıllı Kazakistanlı “Виктор Зангиев” yani Victor Zangiev olmuştur. 

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde komando olarak başarılı bir asker olduğu sırada, sırtında oluşan hafif bir kambur oluşması sebebiyle ordudan erken emekli olması gerekmiştir. Böylece Sovyet kızıl ordusundaki görevine de son verilmiştir. Ardından geçimini sağlamak için bir petrol rafinerisinde işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Kısa sürede iri cüssesi ve gücü sayesinde herkesin ilgisini çekerek, dönemin SSCB başkanı Gorbaçov ve hükümeti tarafından ulusal kahraman güreşçi olması için eğitilmeye başlanmıştır. 

Tarihte 1920-1930 yıllarında Oshchepkov ve öğrencileri tarafından Sovyetler Birliğinde geliştirilen “Sambo” mücadele dövüş sanatı ve kendini koruma tekniği olarak çıkarılan “Serbest Güreş” stili Zangief’e öğretilmiştir. İleride kendisi de bu dövüş stilini benimsemiştir. Vakit kaybetmeden müsabakalara katılmaya başlayan Zangief, karşısındaki rakipler adeta tel tel dökülmüşlerdir. Kendisine göre zayıf kalan rakiplerin durumundan rahatsız olan Zangief kendisine denk olabilecek daha güçlü rakipler aramaya başladı. Sonunda kendisine insan gücünün rakip olamayacağını anlar ve “Ayılarla” dövüşmeye karar verir. Bunun için Sibirya’nın uzak ve soğuk bölgelerinde, Doğu Sibirya Boz Ayılarıyla kapışarak, gücüyle onları da alt etmeyi başarmıştır. Ama bu kapışmalar sonucunda aldığı pençelerden dolayı hemen hemen vücudunun her yeri yara iziyle kaplamıştır.

Komünist parti başkanı Rusya’nın gücünü ve büyüklüğünü temsil ettiğini düşündüğü Zangief’i Orta Doğu’ya ve ardından da Amerika’ya, sokak dövüş turnuvalarında dövüşmesi için katılmaya ikna eder. Turnuva sonuçlandıktan sonra ülkesini en iyi durumda temsil ederek daha da ileri gitmesi için hükümetin emirleri altında görevlendirilerek, yolsuzluğunu Rusya’da yaymaya başlayan M.Bison’un Shadaloo güçleriyle savaşmak üzere Street Fighter Circuit’a gönderilmiştir. 

Zangief, kostüm olarak kırmızı ve sarı çizgili güreşçi şortu, kemeri, ter bilekliği ve bot giymektedir. Soğukkanlı bir yapıya sahiptir ve olan Zangief, müsabaka başında rakibinin dibine kadar gider. Rakibini sinir bozucu bir şekilde tahrik ederek, çoğu zaman rakibinden gelecek bir kaç darbe sonucunda dövüşe başlamayı tercih etmektedir. Sonrası zaten kaçınılmaz Zangief galibiyetiyle sonuçlanmaktadır. En sevdiği hareketi ise öldürücü bacak arası oturtmasıdır.