AKIŞ

Wolverine [Marvel Comics] / Biyografi

Wolverine, ilk Mayıs 1975 yılında Marvel Comics tarafından çıkarılan “Giant-Size X-Men” adlı seri çizgi romanının ilk sayısında süper kahraman olarak sunulmuştur. Len Wein, John Romita Sr. ve Herb Trimpe tarafından bir mutant olarak tasarlanıp, yaratılmıştır. Wolverine, ingilizce de buz porsuğu manasına gelmektedir. Asıl James Howlett ismiyle yaratılan Wolverine, günümüzde Logan ismiyle bilinmektedir. Çizgi romanların dışında çizgi filmler, video oyunları ve filmlere de konu olmuştur.

Wolverine, doğaüstü güçlere sahiptir. En önemli özellikleri olarak hislerinin çok kuvvetli olması ve aldığı darbeler neticesinde vücudunda oluşan yaralara karşı, kendi kendine hızlı bir şekilde iyileşebilen bir yapısının bulunmasıdır. Ama asıl Wolverine’ın en önemli özelliği parçalanamaz bir metal olan Adamantium ile kaplanmış 3 keskin pençesinin olmasıdır. Wolverine’nın pençeleri o kadar keskin ve güçlüdür ki, tek Kaptan Amerika’nın kalkanını kesemez iken; Alpha Adamantium ile kaplandıktan sonra kalkanı bile keser hale gelmiştir. Çok keskin olan pençelerini dövüş esnasında kılıç gibi kullanabilir. Bu arada çok iyi de bir dövüşçüdür.

James Howlett (Wolverine) 19. yy. da Kanada’da John ve Elizabeth Howlett’in büyüttüğü bir çocuktur. Aslında James, annesi Elizabeth ile bahçıvan Thomas Logan arasındaki yasak aşkın meyvesi olarak dünyaya gelmiştir. Ama James bunu bilmemektedir. Ailesinin varlıklı olmasıyla birlikte rahat bir çocukluk dönemi geçirir. Ailesi James’e bakması için Rose adında bir bakıcı tutarlar. Bu arada James, Howlett malikanesinin bahçıvanı Thomas Logan’ın oğlu Dog Logan ile beraber büyürler. Fakat Dog’un şiddete eğilimi fazlaydı ve James’in ailesinin de huzurunu bozuyordu. Birgün hem bakıcı Rose’a saldırıp ardından da James’in köpeğini öldürmesi bardağı taşırmıştı. Bunun üzerine Howlett ailesi bakıcı Thomas ve oğlu Dog’u malikanelerinden kovdu. Bunu hazmedemeyen Thomas, çok içmiş olduğu bir gece malikaneyi basarak aralarında gizli ilişkisi olduğu Elizabeth’i kendisiyle gelmesini söyler. John Howlett ise bu durum üzerine Thomas’ın üzerine yürür ve oradan uzaklaştırmaya çalışır. Ancak Thomas yanında getirdiği silahla orada John Howlett’ı öldürür. Bu olaya tanık olan James ise yaşadığı şok üzerine mutant özelliklerinin ortaya çıkmasıyla açığa çıkan pençeleriyle Thomas’ı öldürür, oğlu Dog’u ise yaralar. Bakıcı Rose o gece James’i oracıktan hemen uzaklaştırır. Elizabeth Howlett ise bu durumu kaldıramaz ve intihar eder. 

Dog, durumu malikaneye gelen polislere anlatması üzerine artık Rose ve James arananlar listesine girerler. Rose, olaylar üzerine psikolojik tramva yaşayan James’i sakinleştirmeye çalışır. Mutant olması hasebiyle kısa sürede kendine gelir. Kendi kimliğini gizlemek adına o gece yaşamış olduğu trajik olayın baş mimarı olan Logan ismini takma isim olarak kullanmaya başlar. Ne gariptir ki kendi kimliğini gizlemek için kullandığı takma isim öldürmüş olduğu gerçek babasının ismi olduğunu da ileri zamanda öğrenecektir.

Sahte kimliğiyle, yani Logan ismiyle artık tanınacak olan Wolverine’ın yolu da belli olmuştur. Kötüler karşı zorlu ve çetin bir hayat onu beklemektedir. Zaman içerisinde kötülüklere karşı mücadelesinde, X-Men grubu adı altında bir çok süper kahramanla yolları kesişecektir. X-Men grubuna katıldığında kendisine Wolverine adını verirler. Bu grup adı altında yolları kesiştiği kahramanlar arasında Kaptan Amerika, Hulk, Örümcek Adam ve daha niceleri olur, olmaya da devam edecektir…

error: İçerik korunmaktadır !!