AKIŞ

Juggernaut [Marvel Comics] / Biyografi

JuggernautJuggernaut, marvel karakteri olup ilk olarak Temmuz 1965 tarihinde yayınlanan The X-Men çizgi romanında görülmüştür. Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan Juggernaut’un asıl adı Cain Marko’dur. Juggernaut’un diğer kahramanlardan farkı mutant olmamasıdır.

Cain Marko’nun babası Dr. Kurt Marko hastaneden arkadaşı Dr. Brian Xaiver’in ani ölümünden sonra dul kalan arkadaşının eşi Sharon Xaiver ile evlenir. Dr. Kurt, eşi olan Sharon ve Sharon’un Brian’dan olan oğlu Charles ile birlikte Xaiver Malikanesi’nde yaşamaya başlar. Dr. Kurt’un ilk evliliğinden olan Cain Marko’da bu malikaneye zamanla yerleşir. Ve böylece Cain Marko ile ileride profesör olacak Charles Xaiver üvey kardeş olurlar. Üvey kardeşler arasında zamanla anlaşmazlıklar başlamıştı. Dr. Kurt, üvey oğlu Charles’a iyi davranıp, öz oğlu Cain’i gizlice dövüyordu. Bu durum zamanla Cain’in Charles’e karşı nefret etmesini sağladı. Cain artık bu acıya katlanamıyordu. Charles’da mutant güçleri yeni yeni ortaya çıkmaya başlamıştı. Charles istemeden de olsa Cain ile kendi zihni arasında bir bağlantı kuruyor ve bunu koparamıyordu. Cain, Charles’in kendi zihnine girdiğini anlayınca artık onu düşmanı olarak görmeye başladı. Fakat Charles, Cain’e karşı hiç de kötü niyetli değildi.

Üvey kardeşler aynı anda orduya katılmak isterler. Ama kader orduya katılan üvey kardeşlerin yine ağlarını örmüştür. İkisi de ordu da aynı birliğe düşerler. Bunu fırsat bilen Charles, Cain ile arasını düzeltmek ister. Fakat pekte başarılı olamaz. Günün birinde Cain, çok güçlü mistik bir varlık olan Cytorrak’ın kayıp tapınağının bulunduğu mağaraya gider. Karakter olarak hırs ve güç tutkusuna esir olan Cain, mağaranın içinde tapınağa ulaştığında kırmızı bir tılsım bulur. Adı Cytorrak’ın Kızıl Mücevheri olan tılsım Cain’i güçlendirerek onu Juggernaut’a dönüştürür. Bu sahip olduğu gücü hem nefret ettiği Charles’a hem de bir zaman sonra X-Men ekibine karşı kullanır.

Psişik (ruhsal) bir varlık olan Onslaught, bir zaman sonra tılsımı Juggernaut’tan koparır. Bu arada Onslaught tılsımı ele geçirdiğinde Cain’de tılsımın içine hapsolmuştur. Cytorrak, Cain’in benliğini ele geçirmeye çalışır ama başarılı olamaz. Cain bu savaştan daha güçlü çıkar. Fakat güçlerini tamamen kontrol edemez bir şekilde dünyaya döner. İnsan ırkını köleleri haline getirecek bir makine olarak Juggernaut’a ihtiyaç duyulmuştur. Prof. Charles, Juggernaut’un zihnine girerek tüm insan ırkını köleleri yapmak isteyen “Exemplars” adlı sekiz tanrının planını engeller. Ve böylece Juggernaut istemeden de olsa dünyayı kurtarmaya vesile olmuştur. Bir süre sonra Iceman, Phoenix, Mystique ve Toad’ın bulunduğu bir ekibe katılarak dünyayı bir kez daha kurtarmak için savaşır. Bu savaştan da zaferle çıkıp dünyayı kurtarırlar.

Mutant olmayan Juggernaut, gücünü tamamen Cytorrak’ın Kızıl Mücevheri adlı tılsımdan alır. Bu tılsım sayesinde inanılmaz bir güç ve dayanıklılığa sahiptir. Yiyecek, içecek ve en önemlisi oksijene gereksinim duymaz. Yalnız psişik saldırılardan etkilenir. Buna karşı korunmak içinde metalden miğfer giyer.

error: İçerik korunmaktadır !!