Doctor Strange [Marvel Comics] / Biyografi

Doctor Strange [Marvel Comics] / Biyografi

Doctor StrangeDoctor (Doktor) Strange, Marvel Comics’in en farklı ve gizemli karakterleridir. İlk olarak Marvel Comics tarafından çıkarılan ”Strange Tales” adlı çizgi romanının Temmuz 1963 tarihinde yayınlanmış olan 110. sayısında görülmüştür. Steve Ditko tarafından tasarlanıp Stan Lee tarafından da düzenlenmiştir. Tam adı Stephen Vincent Strange’dir.

Stephen Vincent Strange, iyi bir cerrahtır. Fakat kendini beğenmiş ve egoist bir karakteri bulunmaktaydı. Hastalarından çok alacağı parayı düşünürdü. Bir gün geçirdiği talihsiz bir trafik kazası sonucunda ellerindeki sinirleri zarar gördüğünden ellerini kullanamaz hale gelir. Kaza sonrasında çok iyi doktor olması nedeniyle bir çok yerden çağrılmasına rağmen bu teklifleri hiçbirini kabul etmez. Tüm mal varlığını ellerinin tedavisi için harcar. Ancak elleri için bir çok tedaviye girmesine rağmen sonuç alamaz ve bir süre psikolojik bunalıma girer. Ellerinin tedavisi için iyi duyumlar aldığı, Tibet’de “Ancient One” adlı bir büyücünün olduğu tapınağa son bir umutla gitmeye karar verir.

Tibet’e giden Strange, büyücü Ancient One’ın Himalayalar’da bulunan tapınağına ulaşır. Fakat büyücünün hiç de o kadar kolay yardım eden biri olmadığını görür. Yardım etmeyişi üzerine Strange, büyücünün gücünden şüphe duyar ve onunla dalga geçer. İstediği gibi sonuçlanmayan bu durum üzerine hemen tapınaktan ayrılmaya karar verir. Ama kötü hava koşulları nedeniyle tapınaktan bir süre ayrılamaz. Bu arada büyücü Ancient One’ın öğrencisi olan Mordo’nun, efendisini öldürmeyi planladığına tesadüfen tanık olur. Strange hemen Ancient One’ı uyarmaya gider ama bunu fark eden Mordo büyüyle Strange’i durdurur. Bu olay karşısında büyüye artık inanan Strange, Ancient One’ın öğrencisi olması gerektiğini anlar. Büyüyle durdurulan Strange’i büyüden kurtarma görevi de Ancient One’a düşer. Mordo’nun kendisini öldürmek istediğini bilen Ancient One, tapınaktan Mordo’yu kovar ve yerine öğrencisi olmak isteyen Strange’i alır.

Tapınakta kaldığı süre içerisinde mistik ve oraya özgü dövüş sanatlarını öğrenir. Artık evine yani Amerika’ya dönmeye karar verir. Strange, efendisi olan Ancient One’ın iblis Shuma-Gorath ile yaptığı savaşta ölmesinin üzerine dünyanın en üstün büyücüsü ünvanını alır. Artık gücünü kendine de görev addedeceği dünyayı tehdit eden doğaüstü güçlere karşı kullanmaya karar verir. Böylece gezegenin bir numaralı büyücüsü ve bulunulan boyutun mistik baş koruyucusu olur.

Edinmiş olduğu mistik güç ve öğrendiği dövüş stiline uygun kıyafet seçer. Kıyafetini tamamlayan iki önemli aksesuar bulunur. Bunlar; pelerini ve Agamotto’nun gözüdür. Bu aksesuarlar bir bakıma gücüne güç katan objeleridir.