AKIŞ

Wonder Woman [DC Comics] / Biyografi

Wonder Woman, DC Comics tarafından yayınlanan “All Star Comics” çizgi roman serisinin Aralık 1941 tarihinde yayınlanan 8. sayısında ilk kez görülmüştür. Wonder Woman, Amerikalı psikolog ve yazar William Moulton Marston, karısı ve co-yaratıcısı Elizabeth Holloway Marston ile sanatçı H. G. Peter tarafından yaratılmıştır. Wonder Woman, Diana Prince adlı bir Ordu Hemşiresi kimliğini kullanarak kahraman kimliğini gizler.

Amazon kraliçesi Hippolyte, kilden yaptığı bir heykelin kendi kızı olarak hayat bulması için Olympos Dağı’ndaki tanrılara yalvarır. Hippolyte’in isteği yerine gelir ve Wonder Woman hayat bulur. Amazonlarda Themyscira’nın prensesidir. İnsanüstü güçlüdür ve hız, çeviklik ve dayanıklılık konusunda neredeyse rakip tanımaz. Gücü itibariyle Superman’e benzerlikleriyle birlikte Adalet Ligi’nin (The Justice League) en güçlü üyelerinden biridir. Superman gibi uçabilip, kendine gelen kurşunları savurup geri gönderebilme yeteneği de vardır.

Wonder Woman’ın kıyafetindeki detaylar arasında, yıkılamaz bileziği, hakikat kementi, bazen bumerang gibi kullandığı tacı ve sihirli kılıcı onun en önemli güç tamamlayıcılarıdır. Wonder Woman’ın en önemli silahlarından olan hakikat kementi adı gibi mutlak doğrunun sembolüdür. Wonder Woman, içinde bulunduğu durum karşısında her ne olursa olsun doğrudan şaşarsa kement güçlerini yitirir. Hefastos tarafından yaratılan hakikat kementi Wonder Woman’ın olmazsa olmazıdır.

Doğruluk onun yolu olduğu için karşısında hep zorlu ve kötü düşmanları olmuştur. Düşmanlarına karşı olan gücünü her zaman doğruluk ve iyilikten alır. Doğaüstü güçleri olmasına rağmen kılıç, mızrak, kalkan gibi sıklıkla Yunan mitolojisindeki kahramanlara atfedilen silahları kullanan bir kahramandır.

error: İçerik korunmaktadır !!