Harley Quinn [DC Comics] / Biyografi

Harley Quinn [DC Comics] / Biyografi

Harley QuinnHarley Quinn, Bruce Timm ve Paul Dini tarafından oluşturulmuş olup DC Comics’in kötü karakterlerinden biridir. Gerçek adı Harleen Frances Quinzel’dir. Batman’in düşmanı Joker’in yardımcısıdır.

Kendisini sürekli kandıran baba, sorumsuz anne ve tembel bir kardeş ile büyüyen Harley Quinn, psikoloji okumaya karar verir. Okulu bitirip Arkham Asylum’da çalışan bir psikiyatrist olur. Hastaları arasında Joker’de vardır. Joker ile yaptığı seanslar sonucunda zamanla ona ilgi duyup hoşlanmasını sağlar.

Bir gün yine Joker’in Batman ile savaşması üzerine yaralı bir şekilde Arkham’a geri döner. Harley bu durumu karşısında çılgına döner. Bu olay aslında Joker’in yandaşı olmasına bir nev’i yol açar. Artık Joker’e hem yardımcı hem de onun yanında olması gerektiğini düşünerek psikiyatristliği bırakır. Joker gibi davranarak kendine soytarı kostümünü seçer. Harley Quinn artık seçimini yapıp tarafını seçmiştir.

Joker’in Harley’e olan ilgisi saplantılı olsa da bu ilişkiyi inkar etmez. Ama bu ilişkiyi alaycı bir şekilde kullanır. Normal olamayan Joker psikolojik karmaşıklıklar sonucunda Harley’i öldürmeye varacak kadar kendini kaybeder ve Harley’i öldürmek ister. Ve bunu roketle dener. Denemesi sonucunda Harley roketle birlikte Robinson Parkı’na çakılır. Burada Batman’in yine düşmanlarıdan olan Poison Ivy’le tanışır. İlk esnada onu öldürmek gibi düşüncesi olan Poison Ivy, Harley başından geçenleri anlattıkça onu öldürmekten vazgeçer ve hatta yardım edip sağlığına kavuşmasını sağlar. Ona Joker ve Batman’a karşı intikam aşılar. Poison Ivy’nin Harley’e enjekte ettiği antitoksinler sayesinde süper insan gücü, çeviklik ve zehirlere karşı bağışıklık kazanır. Bu enjekte ile birlikte Joker’e olan hisleri aşka dönüşür. Ama bu aşk gerçek aşk değildir. İşin aslı ona duymuş olduğu hisler psikolojik rahatsızlığının bir parçası olacaktır.

Bu arada Harley, Poison Ivy ve Kedi Kadın ile birlikte “Gotham City Sirens” adlı grup adı altında kendilerince kötü adamlara karşı beraber savaşmışlardır.

Poison Ivy’nin yapmış olduğu onca iyilik ve nasihate rağmen yine bildiğini okur ve Batman’le işbirliği yaparak Joker’i öldürmek ister. Taki onunla yüz yüze gelene kadar. Joker’e olan hisleri; onca kötülüğü ve onu öldürmeye teşebbüs etmesine rağmen yine de affetmesine neden olur. Ve böylece inişli çıkışlı birliktelikleri devam eder.