General Zod [DC Comics] / Biyografi

General Zod [DC Comics] / Biyografi

General Zod (Dru-Zod), DC Comics tarafından Nisan 1961 tarihinde yayınlanan Adventure Comics (Macera Romanları) adlı çizgi roman serisinin 283. sayısında ilk kez görülmüştür. General Zod, Robert Bernstein ile George Papp tarafından yaratılmıştır. Superman’in en kayda değer düşmanlarından birisidir. Ağzından düşürmediği “Zod’un önünde diz çöz” (Kneel before Zod) cümlesinden de anlaşılacağı üzere tek amacı hükmetmektir.

General Zod, Kripton (Krypton) gezegeninde bir savaş lordudur. Zod, kendisine General diye hitap edilmesini ister. Kendisinin tek hayali ve amacı olarak Kripton gezegenini kendi emri altına almak vardır. Bu amacına ulaşmak için her türlü yola başvurur ki zaman içerisinde Kripton halkına savaş getirip, belli başlı kolonileri işgal etmeyi başarır. Hayali olan Kripton gezegenini tam anlamıyla işgal edip başına geçecekken Superman’in babası Jor-El ve başkanlığını yaptığı heyet bu duruma engel olurlar. Bunun sonucunda General Zod ve emrindeki askerler Hayalet Bölgesi (Phantom Zone) denen bir yere hapsedilir.

General Zod, gücü itibariyle hemen hemen Superman ile aynı gücü gösterir. Özellikleri itibariyle; savaşçı ruhunun yanı sıra insan üstü gücü, hızı, çevikliği, dayanıklılığı, işitme kabiliyeti, kasırga nefesi, ısıyı görme, uçmak, hızlı şekilde iyileşme, incitilmezlik ve X-ray görme yetenekleri arasındadır. Bunları tamamlayan en önemli özelliği olarak da çok iyi bir taktikçidir.

Zod, Kripton gezegenini ele geçirip başına geçme amacından hiç vazgeçmez. Ve bunun içinde hayalet bölgesinden kurtulmak için hep fırsat kollar. Bunu zaman zaman başarır ve en güçlü düşmanı olan Superman ile apansız mücadele içine girer. Ama er ya da geç hep döndüğü yer hayalet bölgesi olur.