The Flash [DC Comics] / Biyografi

The Flash [DC Comics] / Biyografi

The Flash, DC Comics ile birleşmiş olan “All American Publications” tarafından ilk sayısı Ocak 1940 tarihinde yayınlanan “Flash Comics” (Flash’ın Maceraları) adlı çizgi roman serisiyle ilk kez okurlara sunulmuştur. DC Comics’in günümüze kadar uzanan en popüler süper kahramanlarından birisidir. Gardner Fox ve Harry Lampert tarafından yaratılmıştır. Kostümü zaman içerisinde değişikliğe uğramıştır. İlk zamanlarda ki kostümünde bulunan miğfer sonradan kullanılmamıştır. Miğfer yerine maske, pantolon ve tişört yerine vücudu kaplayan sarı yıldırımlı klasik kostüm kullanılmıştır. Günümüze kadar uzanmış ve halen bu imajı ile devam etmekte olan The Flash imajının yaratıcısı Carmine Infantino’dur. Süratinin ana özelliği olması dışında zaman içerisinde kurgusal olarak farklı karakterlerde gözükmüştür. Şöyle ki, üniversite öğrencisi Jay Garrick, kriminolog Barry Allen, Barry Allen’in yeğeni Wally West ve Barry Allen’in torunu Bart Allen gibi farklı bedenlerde The Flash karakteri hayat bulmuştur. 

Üniversite öğrencisi olan Jay Garrick, bir gün kimya laboratuvarında çalışırken kimsenin olmadığını fırsat bilerek sigara içmek ister. Bu esnada laboratuvarda bir kaza meydana gelir. Bu kaza sonucunda oluşan etkileşimden kaynaklı soluduğu sert su buharı nedeniyle insanüstü hızda hareket edebilme yeteneğini kazanır. Garrick, ilk başlarda kazanmış olduğu yeteneği kullanamasa da zaman içerisinde bu yeteneğini daha da geliştirerek suçlulara karşı bir güç olarak kullanmaya başlar. Suçlularla mücadele ederken Birinci Dünya Savaşı’nda gazi olan babasına ait miğferi de kullanıyordu. Yeteneklerini artık suçlulara karşı kullanmaya başladıktan sonra “Justice Society of America” (Amerika Adalet Cemiyeti) adı altında toplanan ekibe katılır. Bu ekipte Green Lanter, Sandman, Hawkman, Atom, Doctor Fate, Hourman, Spectre gibi kahramanlar bulunmaktadır. Suçlular ile dünyaya tehdit olan düşmanlara karşı birlikte mücadele ederler.

Yağmur yağan bir gece laboratuvarda deney yaparken isabet eden yıldırım sonucunda insanüstü güçlere sahip olur. Ne şanstır ki Barry Allen, hayranı olduğu Jay Garrick (The Flash) karakterinin yeteneklerine sahip olur. 🙂 Jay Garrick’den farkı ise Barry Allen kriminolog olmasıdır. Bu sayede hem kendisi ve düşmanlarında ki gizemleri araştırıp çözmeye çalışıyor, hem de işlenen suçlardan daha kolay haberdar olabiliyordu. Ama kostümünde farklılığa gider ve onun yapmış olduğu hataları yapmamaya çalışır. Amacı Jay Garrick gibi suçlularla mücadele etmektir.

Wally West, bir gün Barry Allen’in çalıştığı Central City polis laboratuvarında beklerken, yaşanan bir kaza sonucunda kendisini The Flash yapan yeteneklere tam olarak olmasa da ona yakın yeteneğe sahip olur. Fark olarak Barry Allen ışıktan hızlı iken, Wally West sesten daha hızlıdır. Bu yeteneklere sahip olduğunu anladığında ise kendisine “Kid Flash” diye adlandırıp Barry Allen ile birlikte suçlularla mücadele etmeye başlar. Barry Allen bir gün yine düşmanlarıyla savaşırken ölür. Bunun üzerine Wally West artık Barry Allen’in giymiş olduğu The Flash kostümünü giyerek yeni The Flash olur.

Zamanda geriye giden Wally West, Barry Allen’in torunu Bart Allen’la tanışır. Onunda hızlı koşabilme yeteneğini görür. Yalnız hızlı çalışan metabolizması yüzünden erken yaşlanma durumu vardır. Wally, Bart’ı tedavi ederek onunla birlikte suçlularla mücadele etmeye başlarlar.

Ahlaki yönden tüm süper kahramanlar içerisinde The Flash’ın yer ayrıdır. Batman, The Flash’ın ahlaki yönden farklılığını gösteren en çarpıcı cümlesi “Ailem gözlerim önünde katledilmeseydi muhtemelen Barry gibi bir adam olurdum.” şeklinde olmuştur. Yetenekleri arasında insanüstü refleksleri ile fizik kurallarına aykırı olan süper hızı en önemlileridir. Kendisine süper hızlı olması sebebiyle “Scarlet Speedster” lakabı takılmıştır. Zaman içerisinde farklı kurgusal kimliklerle çizgi roman severlere sunulan The Flash, en son ve günümüze de uzanan haliyle tekrardan Barry Allen olarak okurlara sunulur. The Flash, hangi bedende devam ederse etsin kötülere karşı mücadelesi hep sürecektir.