AKIŞ

Strider Hiryu [Capcom] / Biyografi

Strider Hiryu, Capcom ve Moto Kikaku’nun ortaklaşa sunduğu kurgusal bir karakterdir. Hiryu, ilk 1988 yılında sadece Japonya’da Kadokawa Shoten tarafından basılan “Strider Hiryu” çizgi romanında kahraman olarak yer almıştır. Çizgi roman dışında video oyunlarının da karakteri olmuştur. İlk video oyununu Arcade platformunda 1989 yılında “Strider” adında yayınlanmıştır. Birkaç yayın ve anket şirketleri onu en popüler Capcom karakterlerinden biri olarak seçmiştir. Hiryu, video oyunlarındaki en iyi ninja karakterlerinden biri ve hatta tüm oyunların en iyi kahramanlarından biri olarak gösterilmiştir.

Hiryu, sörfçüler olarak bilinen, casusluk, sabotaj gibi çeşitli karanlık operasyonlar ve ağlarda uzmanlaşmış fütüristik, yüksek teknolojili, ninja türevli bir ajan grubunun elit sınıf üyesidir. Hiryu, Moğolistan’da huzur içinde bir yaşantısı vardır. Bulunduğu grubta eskiden üst mevkilerde bulunan Matic tarafından, Kazakistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ndeki düşmanlarla işbirliği yaparak en yakın arkadaşı Cain’i tutsak eder. Matic’in amacı Hiryu’nun gruptan ayrılmasını sağlamaktı. Hiryu Sheena’nın yardımıyla, Cain’i tutsak edilen yerden kurtarmaya çalışırlar. Sheena bu kurtarma esnasında düşmanlar tarafından ağır yaralanma sonucu ölür. Hiryu ile Cain bu mücadeleden sağ kurtulurlar.

Cain tutsak edildiğinde boynuna zihninin kontrol edilebilmesini sağlayan bir cihaz takılmıştır. Hiryu, Cain’in boynundaki bu cihazı fark eder ve onu çıkarır. Bu şeyin “Zain” adında zihin kontrol silahı olduğunu öğrenir. Boynundaki cihazdan kurtulan Cain duygusunu ve hür iradesini tekrardan geri kazanır. Hiryu bu şekilde kız kardeşi Mariya’ya da haydutlar tarafından zihin kontrol silahı takıldığını öğrenir. İkili, basitçe “Kuruluş” olarak bilinen bir organizasyonun ve Zain adlı projenin arkasında Matic ile bu projeyi finanse eden Faceas Clay’in birlikte hareket ettiklerini öğrenir. Cain, Sheena’nın ölümüyle, Hiryu ile birlikte çalışmaya karar verir. Artık beraber Zain adlı projenin daha da gelişmesini engellemek için birlikte hareket ederler. Hiryu ve Cain, Strider grubunun da yardımıyla birlikte Matic ve Clay’i engellemeyi başararak Zain adlı projenin terminalini yok ederler.

Hiryu’nun kendisine yardım ve düşmanlarına saldırmak için çeşitli hayvanları bulunmaktadır. Bu durumlarda kendisine 3 seçenekli destek robotu eşlik eder. Bunlar; Uydu Drone, Robotik Panter ve Robotik Şahin’dir. Hiryu silah olarak tonfa benzeri saplı plazma üreten bir bıçak olan Falchion’u kullanmaktadır.

error: İçerik korunmaktadır !!