AKIŞ

Mega Man [Capcom] / Biyografi

Mega Man, Capcom adına Akira Kitamura tarafından tasarlanmış olup, ilk olarak 1987 yılında video oyun şeklinde sunulan Mega Man oyununun baş karakteri ve kahramanıdır. Video oyun dünyasının en tanınmış simgelerindendir. Mega Man Japonya’da Rockman olarak bilinmektedir. Capcom’un orjinal karakterlerinden biri olan Mega Man, zamanla şirketin maskotlarından biri haline gelmiştir. Japon sanatçı Keiji Inafune Kitamura’nın piksel sanat tasarımına dayanan detaylı karakter resimlerini sunmaktadır. Ayrıca Ian James Corlett tarafından seslendirilen Mega Man animasyon TV dizisi de yayınlanmıştır.

Mega Man, bilim adamı Dr. Light tarafından yaratılmıştı. Kendisine yardımcı olması için yarattığı bu robot ileride dünyayı korumak için baş aktör olacaktı. Zaman içerisinde aynı kendisi gibi bilim adamı olan Dr. Wily’de tıpkı Dr. Light gibi robot üretmekteydi. Dr. Wily’nin amacı ise Dr. Light gibi kendisine yardımcı bir robot üretmek değildi. Onun isteği robotlardan bir ordu oluşturarak dünyayı ele geçirmekti. Dr. Light, meslektaşının bu düşüncesini öğrendikten sonra Mega Man’i daha da donanımlı hale getirip Dr. Livy’nin isteğini engellemek için harekete geçer. Çünkü meslektaşının başarılı olması halinde insanlar ile robotlar arasında çok zor bir dönem başlayacaktı. Bunun üzerine Mega Man’a “Mega Buster” adlı silah topunu entegre ederek kendisine yardımcı olma durumundan çıkararak bir nevi koruyucu olma misyonunu yüklemiştir. Dr. Light bunu tek başına başaramayacağını biliyordu. Bunun için çeşitli sibernetik arkadaşlarının da yardımıyla birlikte Mega Man önderliğinde Dr. Livy’nin robot ordusuna karşı savaşır duruma getirir. Dr. Livy’nin dünyayı ele geçirme durumunu başarılı bir savaşla engellerler.

Dr. Light’ın kendisine yardımcı olması için yarattığı Mega Man zamanla gelişen ekstrem durumlar neticesinde koruyucu misyonu yüklenen bir robot olmuştur. Olası dünyayı tehdit edici olumsuz durumlar karşısında Mega Man önemli bir rol üstlenme pozisyonuna getirilmiştir. Bu doğrultuda nihai hedefi de hem insanlar hem de robotlar için “sonsuz barış” elde etmek olmuştur.

error: İçerik korunmaktadır !!