Dante [Capcom] / Biyografi

Dante [Capcom] / Biyografi

Dante, Capcom tarafından yapımcılığı yapılmış olan 23 Ağustos 2001 tarihinde yayınlanmış ve seri şeklinde günümüze kadar oyunları çıkmış “Devil May Cry” oyununda ilk kez görülmüştür. Devil May Cry, Capcom’un Resident Evil serisinin devamı niteliğinde çıkarılmıştır. Hideki Kamiya tarafından tasarlanan Dante, Devil May Cry seri oyununun ana kahramanıdır. Bu arada İtalyan şair Dante Alighieri’nin adını taşıyan bu karakter, Devil May Cry oyun tasarımcısı Hideki Kamiya’nın “serin ve şık” bir vizyonuna uyacak şekilde tasarlandı ve karakteri manga serisi Cobra’nın başlık karakterine dayanıyordu.

Dante, amaçlarını gerçekleştirmek için çeşitli silahlarla birlikte kullandığı her insanın ötesinde sayısız güçlere sahip olan bir savaşçıdır. Bu gücü doğaüstü düşmanları ortadan kaldırmaya çalışan paralı askerdir. Aynı zamanda paranormal davalarda uzmanlaşmış, iblis cinayeti çağrısı yapan kişileri tercih eden özel araştırmacıdır. 

Büyük bir iktidar sahibi olan Sparda’nın ikiz oğlundan birisi olan Dante, babası Sparda’nın ölümünden sonra eşi, ikiz kardeşi Vergil ve insan annesi Eva tarafından hayatına devam eder. Ta ki bir gün iblisler annesi Eva’yı öldürene kadar. Artık hayatını iblis öldürmek için adar. Bir nevi kendisine misyon yükleyerek bunu yapan iblislerden intikam almak için yemin eder.

Düşmanlarını öldürmek için çok donanımlı silahlara sahiptir. Dante’nin cephaneliği genellikle “Ebony and Ivory” de dahil olmak üzere ateşli silahlar ve yakın döşeme silahlarından, bir daha asla yeniden yüklenmeye ihtiyaç duyulmayan ikiz tabancalar ile “Rebellion” ve “Force Edge” gibi çeşitli kılıçlardan, babası tarafından yaratılmış Şeytan Silahlarından oluşur. Bunun dışında çevikliği, dayanıklılığı, refleksleri ile yarı ölümcül mirasın bir sonucu olarak yaralanmaya karşı dirence de sahiptir. “Şeytan Tetiği” adı verilen ve daha da güçlenmiş bir duruma girme olanağına sahiptir. Bu sayede daha hızlı hareket edebilme ve daha hızlı bir şekilde iyileşebilme yeteneğine sahiptir.

Dante’nin kendisine has bir özelliği olarak, muhaliflerle karşılaştığında kendine güvenir ve onlarla savaşmadan önce düşmanları sık sık aldatması söylenebilir.